Učíme se podnikat

V roce 2007 využila naše škola nabídku vzdělávací neziskové organizace Junior Achievement, která připravila pro žáky 6. – 8. tříd kurzy Abecedy podnikání a Profesní orientace.

Dovolte mi, abych vám představil firmu...

Učitelé dostávají výukové materiály a žáci se seznamují zábavnou formou se základními pojmy z oblasti podnikání - jaká rozhodnutí musí učinit, než založí firmu, kdo jsou manažeři a o čem rozhodují, jakým způsobem lze výrobky zhotovovat a co je to marketing.

Nebojte se, nepřišly jsme vás zatknout...

Kurz Profesní orientace je určen žákům 8. tříd, kde si prakticky zkouší dovednosti vedoucí k úspěšné volbě povolání – hodnotí své schopnosti a dovednosti, zájmy, kvalifikační předpoklady, seznamují se znaky povolání a podobně.

Adam se svými společníky představuje vítězný projekt...

Před dvěma lety se 12 žáků 7. tříd ve čtyřech družstvech poprvé zúčastnilo celorepublikové soutěže O nejlepší podnikatelský záměr JA (Junior Achievement), která probíhala ve Zlíně za podpory místních firem.

Tak neváhejte, nakupte naše zboží...

Zvláštní cenu poroty tehdy získala firma Aquatica – Heleny Petrové, Nikoly Novákové a Veroniky Mrkvové. Děvčata nabízela letní pobyty u moře v Itálii s potápěčskými kurzy pro celé rodiny.

Porota měla těžkou úlohu...

Žáci přijeli ze Zlína nadšeni a chtěli se opět v dalším školním roce do soutěže zapojit. Nebyla však již organizací Junior Achievement vyhlášena, a proto jsme se rozhodli pro vlastní školní soutěž stejného názvu, která bude určena žákům 2. stupně. V loňském roce se jí zúčastnilo 12 a letos už 20 dětí.

Nejlepší je praktická ukázka...

Úkolem týmu 3 – 5ti žáků bylo založit fiktivní firmu podle daných pravidel – například museli vymyslet název firmy, její sídlo, popsat výrobek nebo službu, z jakých zdrojů budou svoji firmu financovat, jak se udrží na trhu a podobně. Podnikatelský záměr měli vytvořit jako prezentaci v programu PowerPoint nebo formou plakátu.

Kdo právě nesoutěžil, držel palce...

Jednotlivé týmy si také připravily nejrůznější překvapení – ukázky výrobků, vizitky, reklamní plakátky, webové stránky nebo rozhlasovou reklamu v podobě básničky, Psí salon měl s sebou vlastního pejska.

Pan Bašista předává jednu z odměn...

Jsme rádi, že členství v porotě přijali opět místní podnikatelé - z Města Albrechtic paní Michaela Unčovská a Vendula Caisbergerová, z Krnova pan Květoslav Bašista, kteří svůj čas věnovali dětem. Hodnotili nejen to, jak žáci splnili zadání, ale také originalitu jejich nápadů, prezentaci celého týmu a komunikační dovednosti.

Páťačky se vůbec neztratily...

Letos se do soutěže přihlásily tyto fiktivní firmy:

6. třídy

 
Psí salon Bublina - kosmetický salonNela Drahokoupilová, Jana Táborská,
Marie Murová, Iveta Dvořáková,
Alexandra Šolcová
Šperk City - prodejna šperků
(drátky, chirurgická ocel 
a stříbro)
Hana Gejtková, Martina Němcová, 
Kateřina Polášková, Michaela Moravcová, Pavla Muroňová


7. třídy

 
HPR Carp Baits kapří nástrahy - výroba a prodejAdam Hošek, Tomáš Řepka, Daniel Priesečan


8. třídy

 
DMI - detektivní kancelář Hana Šrámková, Daniela Juříková


9. třídy

 
LIGHTS FOR PEOPLE – prodej, výroba a montáž světelné
a zvukové signalizace
 Daniel Weiss, Martin Glejtek

5. B třída – mino soutěž

 
Maka – koňská stáj Klára Boháčová, Marie Volná

Paní učitelka Regína Hajná s podnikatelkami z 5. B

Ve druhé části soutěže porota jednotlivé týmy nešetřila a pokládala jim záludné otázky, které vyplynuly z jejich prezentace, týkaly se hlavně financí, konkurence na trhu nebo cílů do budoucna. Porota chválila i vytýkala chyby – vlastně to byly rady, čeho se příště vyvarovat a co zlepšit. A jak nakonec zhodnotila výsledky jednotlivých prezentací?

1. místo (za originální nápad i kvalitní předvedení)firma HRP Carp Baits
2. místoPsí salon
3. místoLIGHTS FOR PEOPLE
4. místoŠperk City
5. místoDMI

Pochvalu od poroty za velmi pěkné zpracování získala také firma MAKA – koňská stáj, kterou si připravily dívky z 5. B – Klára Boháčová a Marie Volná.

Poděkování patří všem soutěžícím za to, že pracovali na svých projektech zodpovědně a ve svém volném čase. Těšíme se na Vaše nápady i v příštím školním roce.

Foto Kateřina Lozertová, Taťána Kurečková, Marie Bártková
Text Taťána Kurečková, Radka Žlebčíková,