Žáci 6. tříd se v hodině přírodopisu podívali pod pokličku mikrosvěta. Dávno ví, co je to mikroskop, k čemu slouží a z čeho…
Průduchy zajišťují rostlině výměnu plynů a odpařování vody. Nachází se u většiny suchozemských rostlin na spodní straně listu, u rostlin s listy plovoucími na hladině jsou umístěny naopak na svrchní straně. Skládají se ze dvou svěracích buněk, mezi nimiž je průduchová štěrbina. Ta se při nedostatku vody zavírá, aby rostlina zbytečně neztrácela vodu.
Tohle všechno sedmáci vědí z hodin přírodopisu. Jak takový průduch vypadá doopravdy, zjišťovali v laboratorních pracích. Jako materiál nám posloužil list muškátu, ze kterého dětí musely sloupnout pinzetou pokožku ze spodní strany listu. Pro mnohé žáky to byl nelehký úkol, ale statečně bojovali a všem se nakonec podařilo preparát zhotovit.
Následně mohlo proběhnout pozorování pod mikroskopy. Kromě průduchů viděli i žláznaté trichomy (chlupy), které při rozemnutí listu muškátu v ruce způsobí jeho charakteristickou vůni. Vše si nakonec zakreslili a popsali do laboratorních sešitů. V hodinách využíváme vybavení, které máme z projektu „Další etapa modernizace vybavení ZŠ Město Albrechtice“ regionální číslo CZ.1.10/2.1.00/30.01597.
Foto a text Miroslava Tupá