Žáci 6. tříd se v hodině přírodopisu podívali pod pokličku mikrosvěta. Dávno ví, co je to mikroskop, k čemu slouží a z čeho…
Jsou za námi další dva dny, tedy středa a čtvrtek. Ve středu jsme navštívili unikátní EDEN Project v Cornwallu. Jedná se o komplex biomů tropického a středozemního pásma. Areálu dominují dva obří skleníky ve tvaru kopulí, ve kterých rostou typické rostliny výše jmenovaných pásem.
Zblízka jsme viděli jak banánovníky, kávovníky, ananas, fíky, kaučukovníky, orchideje, tak také olivovníky, citrusy, agáve, aloe atd. Ve venkovních zahradách rostou květiny, bylinky a keře, které známe z našich zahrádek.
Největším zážitkem pro všechny statečné byl pohled z ptačí perspektivy, který se nám naskytl z vyhlídkové plošiny nad korunami stromů v tropickém biomu. Schody vedoucí na plošinu se nepříjemně houpaly a pod střechou bylo 29 stupňů Celsia, a k tomu devadesátiprocentní vlhkost. Když jsme se občerstvili v místní restauraci a prohlédli si obchod se suvenýry, zpocení a unavení jsme vyrazili zpět do Torquay.
Po krátké prohlídce zdejšího přístavu a po návštěvě supermarketu jsme se vydali zpět ke svým rodinám. Čtvrtek byl vyhrazen výletu do Dartmooru, populárního národního parku. Jeho rozloha činí více než 900 kilometrů čtverečních. Na rozsáhlých vřesovištích zde volně žijí krávy, ovce i poníci, se kterými jsme se samozřejmě vyfotili.
Dartmoor nás přivítal velmi mlhavým a větrným počasím, pro tuto oblast typickým. Když jsme vystoupali na nejvyšší skálu v širokém okolí (což byl mimochodem docela adrenalinový zážitek), mlha se naštěstí rozpustila, a tak jsme si mohli vychutnat úžasný výhled.
Další zastávkou byla Widecombe Village, nejznámější vesnice v celém Dartmooru. Zde jsme si prohlédli kostel ze 16. století, opředený několika strašidelnými legendami, a poté jsme okusili místní Tea Cream Cones, tradiční zákusek se smetanou a marmeládou, který se podává s čajem a mlékem. Byla to pochoutka! Po návratu ze školy nezbylo než zabalit kufry a odpočinout si na náš poslední den v Anglii, který strávíme celý v Londýně. Odtud se vám ozveme naposledy.
Foto a text Renata Doležalová a Táňa Kurečková