Žáci 6. tříd se v hodině přírodopisu podívali pod pokličku mikrosvěta. Dávno ví, co je to mikroskop, k čemu slouží a z čeho…
„Začali jsme podnikat 10. března 2014 a ještě nás to nepřestalo bavit, i když máme hodně práce.“ Tak hodnotily na závěr svůj podnikatelský záměr děvčata z fiktivní Agentury Woof – Nikola Pípalová z 8. A, Jana Antonová ze 7. B a Františka Hudeczová z 8. A, které se přihlásily do 3. ročníku školní kola soutěže O nejlepší podnikatelský záměr.
30. dubna se ucházely o přízeň poroty spolu s dalšími žáky z 6. a 8. tříd. Celkem soutěžilo pět firem. Žáci si připravovali své podnikatelské záměry na základě kurzu Abecedy podnikání, který každoročně absolvují 6. třídy v rámci pracovního vyučování.
Výukové materiály a metodiku pro učitele připravuje vzdělávací nezisková organizace Junior Achievement, se kterou spolupracujeme už od roku 2007. Žáci se seznamují zábavnou formou se základními pojmy z oblasti podnikání.
Jaká rozhodnutí musí učinit, než založí firmu, kdo jsou manažeři a o čem rozhodují, jakým způsobem lze výrobky zhotovovat a co je to marketing. Soutěžící museli dodržovat určitá pravidla. Pracovat alespoň ve tří členné skupině, vymyslet název a předmět podnikání, vybavení firmy.
Znát její financování, personální zastoupení, zvážit, jak velká je konkurence na trhu a jaké jsou jejich šance do budoucna. Dalším úkolem bylo vytvořit propagační leták nebo jinou formu reklamy a také si připravit prezentaci své firmy.
Tady si mohli žáci vybrat ze dvou možností, buď pracovat na počítači v programu PowerPoint, nebo vytvořit plakát. A v neposlední řadě byly důležité samotné komunikační dovednosti celého týmu.
Místo do poroty přijali již tradičně místní podnikatelé – paní Kateřina Bányácská, která provozuje kadeřnictví v Rudíkovech ke spokojenosti svých zákazníků již více než 20 let, dále náš bývalý žák studující nyní na vysokých školách v Brně Honza Metzl, který stál u zrodu a je prezidentem občanského sdružení Golf Club Město Albrechtice.
Paní učitelka Ellen Maláčová ze Střední odborné školy dopravy a cestovního ruchu v Krnově, která připravuje a vede se svými studenty fiktivní firmy v rámci výuky, takže má bohaté zkušenosti v této oblasti. Poslední členkou poroty byla naše paní učitelka Renata Doležalová vyučující jazyk český.
Porota hodnotila několik kritérií – jak žáci splnili zadání, podle kterého měli firmu vytvořit, komunikační dovednosti celého týmu, reklamu a originalitu nápadu. Nešetřila chválou ani zvídavými otázkami přímo „na tělo“.
Například, co je to malá půjčka, kolik stojí vybavení firmy, jak bude firma propagovat sponzory, odkud budou dodavatelé, jak dobře znají konkurenci, proč zvolili tuto pracovní dobu, zda si ověřovali na internetu volné domény, jaké mají plány do budoucna.
Výkony všech týmů byly velmi přesvědčivé. Někteří si dokonce připravili pro porotu zajímavá překvapení – Agentura Woof – pejska, který předvedl, jak umí zvládat povely, nebo firma HPR Bio Food nabídla ochutnávku zdravé ovocné a zeleninové misky.
Porota pečlivě zvažovala a přidělovala body. Výsledková listina vypadá takto:
1. místo
Lilie – Lety balonem
Soutěžící: 6. třídy – Anna Veselá, Terezie Kubaláková, Marta Střítecká
2. místo
Agentura Woof – péče o opuštěné pejsky, vyhledávání nových páníčků
Soutěžící: 8. třída – Nikola Pípalová, Františka Hudeczová, 7. třída – Jana Antonová
2. místo
HPR Bio Food – zpracování, výroba a prodej zdravých ovocných, zeleninových i masových bio produktů v podobě salátových misek
Soutěžící: 8. třída – Adam Hošek, Tomáš Řepka, Daniel Priesečan
3. místo
FREE STYLE SHOP – prodej a montáž BMX kol a koloběžek
Soutěžící: 6. třídy: Michal Šlor, Jakub Vajdík, Jakub Šimeček
4. místo
RUFUTI s r. o. – vyvážení a třídění komunálního odpadu a sběr barevných kovů
Soutěžící: 6. třídy – Ondřej Salvet, Aleš Síkora, Vítek Drahotušský
Odměnou soutěžícím byla nejen velká pochvala poroty, ale také diplomy, účastnické listy, sladká odměna a knižní poukázky do knihkupectví Kanzelsberger v Krnově.
Paní Ellen Maláčová na závěr hodně žáky chválila, byla doslova nadšená nejen samotným nápadem zakládat firmy, ale také profesionálním přístupem žáků – zpracováním podnikatelských záměrů na počítačích, komunikačními dovednostmi, výtvarným zpracováním a nápaditostí.
Tyto zkušenosti určitě žáci ocení nejen při budoucím studiu, ale i v zaměstnání. Paní Maláčová vyjádřila také přání, že by v rámci této soutěže nadále ráda spolupracovala s naší školou.
Děkujeme všem členům poroty za svůj čas, který věnovali dětem a já se těším v příštím školním roce na Vaše další zajímavé nápady.
Foto Marie Bártková a Katka Kynická, text Taťána Kurečková