Žáci 6. tříd se v hodině přírodopisu podívali pod pokličku mikrosvěta. Dávno ví, co je to mikroskop, k čemu slouží a z čeho…
Žáci obou devátých tříd se během prvních dvou měsíců školy ponořili do fascinujícího světa elektromagnetismu. S velkým nadšením se chopili magnetek a magnetometrů, aby prozkoumali magnetická pole v okolí cívek a elektromagnetů. Laboratorní práce navázala na dědictví Hanse Christiana Ørsteda, který v roce 1820 jako první objevil, že elektrický proud procházející vodičem vytváří magnetické pole. Tento objev položil základy moderního výzkumu v oblasti elektromagnetismu.
Žáci proměřovali velikosti magnetických polí v militeslech (mT) a podle naměřených hodnot určovali orientaci pólů a sílu magnetického pole cívky a elektromagnetu. Zjistili, že počet závitů na cívce má přímý vliv na sílu magnetického pole. Pomocí názorných experimentů objasnili, jak funguje elektromagnet.
Experimenty byly nejen poučné, ale i zábavné. Elektromagnetismus se pro deváťáky stal nejen školním tématem, ale i dobrodružstvím plným objevů.
Foto a text Michaela Kubiszová