Kluci a holky ve 3. B právě končili kapitolu vyjmenovaných slov po M. Napadlo nás udělat za nimi tečku opět…
Naši malí školáci měli možnost se zaposlouchat do krásných tónů varhan. Poslední školní den před podzimními prázdninami se žáci z 1. stupně odebrali do místního kostela Navštívení panny Marie. Zde je očekával pan Martin Kubát, vyučující na Církevní konzervatoři v Opavě a pan farář Jan Randa.
Pan Kubát se svým programem navštívil naši školu již podruhé, kdy s panáčkem Bedřichem dětem vyprávěl o Bedřichu Smetanovi a hrál na klavír úryvky z jeho skladeb.
Tentokrát chtěl naše žáky seznámit s největším hudebním nástrojem. Po přivítání se děti usadily do lavic a naslouchaly zajímavému vyprávění pana Kubáta.
Dozvěděly se, že zdejší varhany jsou staré více než 100 let, že mají hodnotu několik miliónů, že největší varhany na světě mají v Německu, že se vyrábějí v nedalekém Krnově. Také jim popsal jednotlivé části varhan a vysvětlil, jak funguje akustika.
Mezi vyprávěním pan Kubát několikrát vyběhl po schodech k hracímu stolu, aby dětem zahrál úryvky ze skladeb Johanna Sebastiana Bacha.
Na závěr se jednotlivé třídy šly podívat k hracímu stolu, aby se přesvědčily, jak je těžké hrát na tento nástroj, protože varhaník hraje zároveň rukama i nohama. Necháme se překvapit, zda se právě někdo z těchto dětí za pár let vyučí varhanářem nebo se stane známým varhaníkem
Foto Alena Václavíková, Vladimíra Dudková, text Irena Santariusová