Žáci 6. tříd se v hodině přírodopisu podívali pod pokličku mikrosvěta. Dávno ví, co je to mikroskop, k čemu slouží a z čeho…
Měsíc je přirozená družice naší planety. To už žáci 6. tříd dávno ví, ale jaké tajnosti před námi ukrývá, se teprve dozvěděli. Měsíc na nás kouká z oblohy pouze jednou stranou. Tu druhou nám nikdy neukáže.
Prošli jsme i povrch šedého kamaráda a zjistili, že oproti Zemi zde vážíme mnohokrát méně. Když jsme ukončili procházku po Měsíci, čekala na nás raketa, která odvezla všechny zpět na naši planetu.
Po přistání na Zemi jsme si položili důležité otázky. Proč někdy Měsíc zmizí z oblohy? Proč vidíme jeho čtvrtku a jindy ho vidíme celý?
Zde nám stačilo provést jednoduchý pokus pomocí glóbu, který představoval Zemi, tenisového míčku v roli Měsíce a jako Slunce nám posloužila lampička. Tímto se nám v praxi ukázalo zatmění Měsíce a jeho jednotlivé fáze.
Získali jsme spoustu nových informací o našem Měsíci. Když nám bude svítit na cestu v tmavých nocích, tak si vždy vzpomeneme, jak jsme spolu s ním cestovali po obloze plné hvězd.
Foto Petr Valeček, Regína Hajná, text Lubomír Grček