Obec Město Albrechtice leží na česko-polské hranici v podhůří Nízkého Jeseníku. Je součástí bruntálského okresu. První zmínky o ní pocházejí z r. 1377.
Od zavedení povinné školní docházky v 18. století se postupně střídají budovy, které jsou určeny ke školským účelům. V období 1. republiky navštěvují děti české menšiny dvoutřídní obecnou školu (dnešní čalounictví). Měšťanská škola se nachází až ve 14 kilometrů vzdáleném Krnově.
Německé obyvatelstvo v letech 1927 – 1929 postavilo budovu školy, jež slouží po řadě rekonstrukcí dětem dodnes. S přibývajícím počtem obyvatel po roce 1945 a školou povinných dětí vzrůstají nároky na školní prostory.
V letech 1985 – 1986 byl vybudován nový pavilón školy a následně pak v letech 1995 – 1996 rozsáhlý tělovýchovný areál.
Budova školy sloužila v období 2. světové války Němcům jako vojenský lazaret. První poválečný ředitel školy Karel Schmidtmayer vzpomínal: „Škola byla plná nečistoty a zápachu. Chyběla skla v oknech….. 3. 9. 1945 zahájilo zde výuku 86 žáků“.
Počet dětí z obce i jejich místních částí narůstal. Dnes ZŠ navštěvuje 377 v 18 třídách.
Moderní školské zařízení skýtá možnosti nejen pro kvalitní výuku (počítačová učebna, odborné učebny fyziky a chemie, přírodopisu, zeměpisu, hudební výchovy, cizích jazyků, komunitní centrum), ale i mimoškolní vyžití v odpoledních hodinách a o víkendech. V budově školy sídlí i 4 oddělení školní družiny, Výtvarna dílna Jaroslava Hrubého, školní kuchyně s jídelnou.