Po stopách mikrosvěta

Žáci 6. tříd se v hodině přírodopisu podívali pod pokličku mikrosvěta. Dávno ví, co je to mikroskop, k čemu slouží a z čeho se skládá. Umí vytvořit mikroskopický preparát. Všechny tyto znalosti uplatnili při laboratorní práci, jejímž tématem bylo pozorování prvoka – trepky…

celý článek

Měření pH

V listopadu žáci devátých tříd určovali pH běžně dostupných látek pomocí dvou různých laboratorních metod. První metoda spočívala ve využití pH indikátorových papírků. Ty obsahují směs barviv (acidobazických indikátorů), které reagují na dané pH změnou barvy. Takové barvivo najdeme například v…

celý článek

Ørstedovo dědictví a deváťáci

Žáci obou devátých tříd se během prvních dvou měsíců školy ponořili do fascinujícího světa elektromagnetismu. S velkým nadšením se chopili magnetek a magnetometrů, aby prozkoumali magnetická pole v okolí cívek a elektromagnetů. Laboratorní práce navázala na dědictví Hanse Christiana Ørsteda,…

celý článek

Osmička v akci

V 8. ročníku naší školy se minulý týden pořádně experimentovalo! Žáci si nasadili vědecké pláště a ponořili se do světa materiálové chemie, kde zkoumali, měřili a objevovali různé vlastnosti látek. Co se dělo v laboratoři? Naši mladí vědci měřili teplotu…

celý článek

Interaktivní výuka chemie

Procvičování značek chemických prvků či anorganického názvosloví nemusí být nuda. O tom se přesvědčili žáci obou devátých tříd. Z názvů a značek prvků sestavovali hlavolam ve tvaru diamantu. Pomocí herních kostek vytvářeli molekuly látek, které následně pojmenovali. Své znalosti si…

celý článek

Příběhy našich sousedů

Vybraní žáci devátých tříd se ve druhém pololetí školního roku zúčastnili projektu „Příběhy našich sousedů“. Tento projekt jsme zdárně završili ve čtvrtek 20. června v SVČ Krnov, kde jsme prezentovali příběh pana Jaroslava Hrubého. Cesta k samotné prezentaci však nebyla vůbec jednoduchá…

celý článek

Hned teď v podání 6. A

Žáci 6. A si na závěr tohoto školního roku připravili malou perličku, kdy v rámci hudební výchovy secvičili fenomenální taneční číslo. Jedná se o videoklip skupiny Kryštof – Hned teď, který si níže můžete přehrát. Tímto bych chtěl žákům 6…

celý článek

Zpráva pro astronauty

Na konci prosince 16 žáků z 2. stupně naprogramovalo zprávu pro astronauty na Mezinárodní vesmírné stanici. Všem se podařilo v průběhu května svůj program přehrát na počítači umístěném na palubě ISS. Odměnou jim byl zaslán certifikát podepsaný ESA astronautem Andreasem Mogensenem, který…

celý článek

Návštěva květnové Prahy

Stejně jako v loňském roce i letos se vydali naši osmáci a deváťáci se svým doprovodem do našeho hlavního města. Cílem tohoto pětidenního poznávacího pobytu bylo seznámit se s nejkrásnějšími a nejzajímavějšími místy Prahy i blízkého okolí. A že jich…

celý článek

Archimédův zákon

Těleso ponořené do kapaliny ... jedna z nejslavnějších vět fyziky. Její význam studovali ve svých hodinách fyziky žáci sedmých ročníků. Zákon je pojmenován podle řeckého matematika a fyzika Archiméda. K objevu se váže historka, podle níž Archimédés přišel na jeho…

celý článek

Polovodiče

Dnes si svět bez polovodičů nedokážeme představit.  Polovodiče jsou v mobilu, tabletu, televizi i v automobilu. Objev a používání polovodičů změnilo lidské životy podobně jako objev zpracování kovů na konci doby kamenné. Polovodiče jsou pevné látky, jejichž elektrický odpor se dá…

celý článek

Měření síly

I když sílu přímo nevidíme, můžeme se o ní dozvědět mnoho užitečných informací. Stačí studovat její působení. Tělesa se silami přitahují nebo odpuzují. Pomocí sil můžeme vysvětlit, proč padají tělesa k zemi. Naši nejmladší fyzikové z šestých tříd se v…

celý článek
Back To Top